Skrobia ziemniaczana
Charakterystyka ogólna:
Skrobia ziemniaczana uzyskiwana jest z bulw ziemniaka w procesie mechanicznego roztarcia, wymycia i rafinacji. Skrobia jest białym sypkim proszkiem który w zasadzie nie rozpuszcza się w zimnej wodzie.
Jeśli jednak skrobie zmiesza się z wodą i ogrzeje, to w oznaczonej temperaturze (w zależności od pochodzenia skrobi), daje jednolity opalizujący kleik, odznaczający się wysoką lepkością.
Powstałe na bazie skrobi ziemniaczanej kleiki i żele charakteryzują się niewielką stabilnością, dużą wrażliwością na wpływ temperatury, obecność wody i soli co poważnie ogranicza stosowanie naturalnej skrobi jako zagęstnika i środka żelującego.
Właściwości:
Zagęstnik.
Zastosowanie:
Skrobia ma wszechstronne zastosowanie jako składnik i dodatek do żywności, między innymi w przetworach mięsnych i garmażeryjnych, konserwach warzywno-mięsnych i rybnych, pieczywie i wyrobach mącznych jako zagęstnik deserów, zup i sosów. Jest również głównym składnikiem budyni i kisieli.
Dzięki dużej reaktywności chemicznej stanowi surowiec wyjściowy do szeregu pochodnych, oraz do wyrobu glukozy, syropów i sorbitu.